Стартова сторінка Контакти Форум Веб-сервер ІЗАН Укр Eng

 

 

bigmir)net TOP 100

Минуле і сучасне

<< На сторінку Бібліотеки...


Перші книжкові зібрання знаходилися в Зоологічному музеї АН УРСР, заснованому в 1919 р. та складалися з 200 книжок та 400 брошур. Вони і лягли згодом в основу бібліотеки. У 1926 р. книжковий фонд поповнився бібліотекою «Общества Любителей Природы». Вона складалася щонайменш з 10 000 окремих томів і брошур. В 1930 р. на базі Зоологічного музею та інших біологічних установ було створено Інститут зоології та біології АН УРСР, перейменований у 1939 р. в Інститут зоології АН УРСР, який у 1941 р., на початку Великої Вітчизняної війни був евакуйований в Башкирську АРСР.

Матеріалів про працівників бібліотеки з дня заснування Музею до 1937 р. відшукати не вдалося. З тих документів, що є в наявності, відомо, що на посаді завідуючої бібліотекою Інституту зоології з вересня 1937 р. до жовтня 1959 р. працювала Троїцька Варвара Іванівна.

Народилася Варвара Іванівна у 1894 р. в місті Києві у родині вчителів. По закінченні гімназії вступила на Природничо-Історичний факультет Київських Вищих Жіночих Курсів, які після Жовтневої революції ввійшли до складу Вищого Інституту Народної Освіти. Почала працювати в шкільній бібліотеці з 1925 року. В 1927—1928 рр. закінчила річні курси практикантів-бібліотекарів, восени цього ж року поступила на роботу в Публічну Бібліотеку УРСР. Працювала спочатку бібліотекарем, а потім бібліографом-консультантом з біології. Варвара Іванівна вільно володіла німецькою та французькою мовами. З кінця 1934 р. до 1937 р. працювала у Київському Державному Університеті завідуючою Кабінетом Біологічної літератури.

Залишаючись на окупованій території, сприяла збереженню цінної літератури. За спогадами співробітників найцінніші видання переховувались у підвалах Київського університету.

Днем заснування бібліотеки Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена Національної Академії наук України вважається 17 грудня 1943 р. Варварою Іванівною власноруч розпочато інвентарну книгу №1 з першим інвентарним номером, в якій зареєстровано літературу зоологічної тематики з 1750 року видання.

Інвентарна книга

Каталожна картка

Зберігся акт № 13 від 5 січня 1944 р. : «Акт об ущербе, причиненном немецко-фашистскими захватчиками и их сообщниками Институту Зоологии Академии Наук УССР в Києве». Членом комісії, яка складала цей акт, була Троїцька Варвара Іванівна. Тут проводиться перелік руйнації майна інституту німецько-фашистськими загарбниками за період з 5 серпня 1941 р. по 2 листопада 1943 р. Стосовно бібліотеки наводяться такі цифри втрат : 6650 книжкових одиниць на суму 198000 крб. (грн.).

Після розгрому німецько-фашистських загарбників радянські воїни знаходили наукові цінності Інституту зоології в різних місцях Німеччини і, дбайливо їх оберігаючи, сприяли поверненню. Однак далеко не всі колекції вдалося відшукати і врятувати.

Повернення

Незважаючи на складнощі, Варварою Іванівною було багато зроблено для відновлення бібліотечних фондів після німецької окупації. Вже на кінець 1959 р. бібліотечний фонд нараховував 12292 од. книжок; 8930 періодики; 448 авторефератів та 88 дисертацій.

З кінця 1959 р. по 1992 р. завідування бібліотекою прийняла Пивоварова Ніна Сергіївна. Народилася у 1924 році у сім'ї інженера. Бібліотечною професією оволодівала маючи медичну освіту (закінчила Київський Медичний інститут ім. О. Богомольця). Ніна Сергіївна продовжила справу формування та фундаментального поповнення бібліотечних фондів. Вона приділяла особливу увагу комплектуванню. Інститутом фінансувалися численні відрядження по придбанню приватних книжкових колекцій відомих вчених-зоологів Ленінграду та Москви.

Пивоварова Ніна Сергіївна

 

До фонду бібліотеки увійшли :

  • особиста бібліотека ентомолога Є. В. Звірозомб-Зубовського (5243 кн. од. з питань захисту рослин, ентомології, загальної зоології);
  • особиста бібліотека зоолога В. О. Караваєва, велику цінність якої представляє література по мурахах;
  • зібрання книг зоолога-паразитолога Є. Н. Павловського (2000 кн. од., в основному з питань паразитології);
  • особиста колекція книг паразитолога О. П. Маркевича ( всього близько 3500 кн. од.) з питань паразитології та загальної біології;
  • орнітолога Л. О. Портенко, О. О. Стрєлкова, О. Б. Чернишова, В. П. Шарпило та література з інших приватних бібліотек.

Ніною Сергіївною була створена мережа по обміну біологічною літературою з профілюючими установами Радянського союзу (250 адресатів), що забезпечувало повноту комплектування фондів малотиражною відомчою літературою. Проводилася постійна робота з тематичними планами видавництв. Ніна Сергіївна систематично відвідувала букіністичні відділи книжкових магазинів, що давало можливість доукомплектовувати фонди унікальними виданнями. За час її роботи штат бібліотеки поповнився висококваліфікованими бібліографами. Не можна не відмітити внеску таких працівників, як Ольга Василівна Табіна, та Віра Євгеніївна Прищепа, які багато зробили для удосконалення довідково-пошукового апарату бібліотеки.

Колектив бібліотеки, 1982 р.

Табіна Ольга Василівна

На тлі загальної економічної кризи на початку 1990-х років співробітниками бібліотеки було докладено великих зусиль по збереженню структури фонду, відновленню джерел надходження літератури та підвищенню якості обслуговування читачів.

Нинішній склад працівників бібліотеки — вихованці Ніни Сергіїївни Пивоварової. Вона зуміла створити атмосферу та стиль роботи таким чином, що працювати дуже цікаво, присутній творчий підхід до всіх процесів. Це позитивно впливає на обслуговування читачів та максимальне задоволення їх запитів.

На початок 2010 року бібліотечний фонд нараховує 164 000 прим. (85 тис. прим. — іноземні видання). Книжковий фонд — 62 тис. прим. (21 тис. прим. — іноземні видання); періодичних видань – 96 тис. прим. (63 тис. прим. — іноземні); спец видів — 6, 5 тис. од.

Провідними напрямками формування фонду бібліотеки, починаючи з моменту її заснування, залишаються : зоологія, загальна біологія, суміжні питання з палеозоології, паразитології, захисту рослин, гістології, географії, фізіології та анатомії. Пріоритетними на сьогодні є напрямки : екологія, охорона тваринного світу та радіобіологія.

У фонді зберігаються комплекти унікальних видань природничої тематики, які і на сьогоднішній день мають велику наукову та історичну цінність.

Вчасно передплачуються періодичні видання України та Росії, а також 6 випусків Реферативного журналу ВІНІТІ в електронному вигляді. Більшою мірою іноземні періодичні видання надходять через відділ Міжнародного книгообміну Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського.

Останнім часом з'явилася можливість вивчення ринку книжкової продукції природничої тематики. Важливим джерелом поповнення фондів є дарунки літератури авторами та співробітниками інституту.

У 2002 році започатковано та постійно поповнюється електронний каталог бібліотеки .

Нові надходження відображаються щомісяця на сайті інституту.

Бібліотека Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України — найбільша галузева бібліотека на території України, фондами та довідково-бібліографічним апаратом якої користуються наукові співробітники та аспіранти Інституту зоології, а також студенти природничих факультетів, спеціалісти-біологи інших наукових установ з усіх регіонів України та світу.


<< На сторінку Бібліотеки...

 

     

Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України, 2004-2009

З питань дизайну та інформації на сайті звертайтеся до адміністратора: rhabdiasizan.kiev.ua