|
Відділ фауни та систематики безхребетнихІсторія ВідділуВідділ фауни та систематики безхребетних веде свій початок від Лабораторії фауни та систематики безхребетних при дирекції Інституту зоології, яка була заснована у 1975 році за ініціативою Владислава Івановича Монченко. Основними завданнями лабораторії були організація і проведення досліджень вільноживучих безхребетних з різних груп (крім комах і кліщів), яких в Інституті зоології на той час епізодично вивчали у Відділі паразитології лише в якості проміжних хазяїв гельмінтів. Першим завідувачем лабораторії став В.І. Монченко, під керівництвом якого проводилися дослідження фауни, систематики, морфології, екології та зоогеографії окремих груп безхребетних. Спочатку в Лабораторії працювало всього 7 співробітників, згодом їхня кiлькість зросла до 15 і у 1981 р. Лабораторію було трансформовано у Відділ. Співробітники Відділу (1990 р.).
Зліва направо: З 2008 р. до складу Відділу входила структурна Лабораторія зоогеографії; у 2015 р. її було перетворено у наукову групу зоогеографії, яка наразi працює за окремою плановою темою. Нині у Відділі працює 12 співробітників, з яких 2 доктори наук (В.І. Монченко – академік НАН України) і 8 кандидатів наук. Науковці підрозділу спеціалізуються на окремих групах безхребетних (найпростіші, коловертки, війчасті черви, молюски, ракоподібні, ногохвістки та ін.) і є визнаними спеціалістами у своїй галузі. Систематика та філогенія, фауністика, зоогеографія та екологія є для Відділу пріоритетними напрямками наукової діяльності та основою для розв'язання прикладних проблем. Перспективи розвитку цих досліджень Відділ вбачає у поєднанні традиційних засобів дослідження та нових підходів, у розширенні кола методів наукового пошуку, посиленні прогностичної спрямованості роботи. Основними підходами до вирішення фундаментальних проблем лишаються класичні методи, в тому числі гістологічні дослідження, поєднані із сучасними методиками, такими як молекулярно-генетичнi та математичні методи, електронна мікроскопія. Ще одним пріоритетним напрямком для співробітників Відділу є підготовка монографічних зведень щодо безхребетних фауни України, хоча останнім часом географічні межі досліджень значно розширилися. За час існування Відділу його фахівцями опубліковано низку монографічних зведень, серед яких 8 випусків із серії Фауна України. Результати досліджень опубліковані також у сотнях наукових статей у престижних вітчизняних і міжнародних журналах, доповідалися на численних наукових зібраннях у різних країнах світу. Співробітники беруть активну участь у підготовці чергових видань Червоної книги України, розробці Кадастру тваринного світу України, розробляють методи оцінки ресурсів безхребетних тварин, що є об’єктами промислу, методики біоіндикації тa ін. Академік В.І. Монченко є лауреатом Премії ім. Д.К. Заболотного НАН України (1975) та Державної Премії України (2007). В.В. Аністратенко, О.В. Корнюшин та І.В. Довгаль – лауреати Премії ім. І.І. Шмальгаузена НАН України (2004). І.О. Балашов є лауреатом Премії НАН України для молодих учених (2013).
Співробітники Відділу фауни та
систематики безхребетних, грудень 2014. У листопаді 2015 р. відбулося урочисте святкування ювілею Відділу, якому цього року виповнилося 40 років. Фільм, який було створено протягом цього свята можна завантажити та переглянути за посиланнями частина 1: https://cloud.mail.ru/public/G6UZ/ADdMSojLk частина 2: https://cloud.mail.ru/public/2Y1q/3zVCwJSUx
Окрім нині працюючих фахiвців до складу Відділу в різні часи входили наступні співробітники: проф. І.В. Довгаль (Protista, Infusoria), с.н.с. О.Г. Бошко (коменсали ракоподібних), с.н.с. А.А. Байдашников (наземні молюски), с.н.с. М.Н. Вовченко (Testacea), с.н.с. В.Є. Гур’янова (Пічка) (Aranei), с.н.с. Г.М. Двойнос (гельмінти коней), с.н.с. Л.M. Зуб (екологія), с.н.с. М.П. Ісков (паразити риб), с.н.с. Т.І. Комарова (Mysidacea, паразити риб), с.н.с. О.В. Корнюшин (Bivalvia), с.н.с. С.М. Костенко (Peritricha), с.н.с. Е.Н. Овандер (Яценя, Сєдишева) (Rotatoria), с.н.с. В.Д. Радзімовський (Cladocera), с.н.с. В.М. Сабодаш (Pisces), н.с. А.О. Чернишева (гістологія Turbellaria та Cestoda), м.н.с. Ю.С. Рябцева (Gastropoda), м.н.с. О.Б. Васильковська (Mysidacea, Cumacea), м.н.с. О.М. Піндрус (концептуальне вивчення явища паразитизму), м.н.с. Л.П. Гапонова (Heliozoa), м.н.с. О.Г. Костенко (Turbellaria), м.н.с. О.М. Кочина (Сопова) (каріологія Copepoda), м.н.с. Л.П. Палієнко (Euglenoidea; Isopoda), м.н.с. Л.В. Самчишина (Copepoda), м.н.с. Т.И. Таволжанова (Testacea), м.н.с. О.В. Черногоренко (Gastropoda), Л.В. Богданович, Л.П. Голубева, Л.П.Дятлова (Мартинова), В. Грабчук, О.В. Жук, О.П. Каменєва, Н. Кальян, Г. В. Кобеньок, Г.Г. Лихацька, Т. Харитоненко , М.В. Монченко, Л. Патлань, О. Рябцун, О. Савицький, О. Савченко, І. Синицька, В. Соболєва, В.О. Харченко, В.В. Шведова, Л.І. Янченко, Л. Осипова, М.В. Таращук, І. А. Мунасипова-Мотяш, Н.Н. Барщевська.
|
|||||||||||||||
Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України, 2004-2017 |