to English version

Трач Василь Никифорович

1922-1994

Визначний український гельмінтолог, спеціаліст в галузі систематики та екології нематод, що паразитують у жуйних. Родився 22.03.1922 в м. Києві. Закінчив з відзнакою Київський ветеринарний інститут (1945-1950).

В 1951 р. вступив до аспірантури відділу паразитології Інституту зоології АН УРСР, яку закінчив захистом дисертації у 1954 р. на тему «Фауна, біологія і шляхи ліквідації стронгілят овець на території Київського Полісся». У 1954 58 рр. працював молодшим науковим співробітником, з 1958 р. до 1978 старшим науковим співробітником. У 1975 у Всесоюзному інституті гельмінтології ім. К. І. Скрябіна захистив докторську дисертацію «Порівняльна морфологія, систематика і еколого-фауністична характеристика стронгілят домашніх жуйних тварин». 1978-1982 рр. завідувач відділу гельмінтології. З 1982 до 1986 - відділом паразитології.

Вивчаючи фауну та екологію стронгілят домашніх жуйних тварин В. Н. Трач обстежив всі кліматичні зони України, впроваджував результати своїх досліджень у виробництво. Він вніс багато нового в порівняльну морфологію й екологію стронгілят: уперше розробив визначники самок та паразитичних личинок цих гельминтов, диференціював яйця стронгілят і вдосконалив визначальні таблиці їх вільноживучих личинок. В. Н. Трач установив зональний характер сезонних змін чисельності стронгилід і дав оригінальне пояснення причин весняно-літнього підйому й осінньо-зимової затримки їхнього розвитку в хазях. В. Н. Трач успішно поєднував теоретичні дослідження та впровадження результатів сільське господарство .

Автор більш ніж 80 наукових праць, що отримали визнання в країні та за її межами. Серед них монографії «Эколого-фаунистическая характеристика стронгилят домашних жвачных Украины» та «Паразитические личинки стронгилят домашних жвачных животных».

Ветеран великої вітчизняної війни. Нагороджений орденом Слави III ступеню, медалями «За взяття Кенінсбергу», «За перемогу над Германією», «В пам’ять 1500-річчя Києва», «Ветеран праці»

Помер у 1994.

 

web-designer

 

Українське наукове товариство паразитологів

Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України