to English version

ПАМ'ЯТІ ПАВЛІКОВСЬКОЇ ТАМАРИ МИКОЛАЇВНИ

1939 - 2016

04 січня 2016 р. трагічно обірвалося життя видатного лікаря-паразитолога, завідувача паразитологічним відділом із лабораторією ДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України» Павліковської Тамари Миколаївни.

Тамара Миколаївна належала до числа тих, хто не просто любив свою справу, а жив нею. І її біографія - яскраве підтвердження правильності вибору життєвої дороги та відданості професії лікаря-паразитолога.

Тамара Миколаївна народилася у 1939 р. у м. Києві в сім’ї лікаря. Після закінчення у 1963 році санітарно-гігієнічного факультету Київського Ордена Трудового Червоного Прапора медичного інституту ім. О.О.Богомольця працювала у справі зміцнення та розвитку санітарно-епідеміологічної служби на різних рівнях управління понад 50 років і пройшла протягом своєї творчої діяльності шлях від лікаря-епідеміолога та паразитолога районної санітарно-епідеміологічної станції до інспектора-лікаря епідеміологічного відділу Головного санітарно-епідеміологічного управління МОЗ України.

Перший практичний досвід роботи з організації та проведення оздоровчих заходів у вогнищах гельмінтозів вона набула в Іванківському районі Київської області, куди була направлена згідно з розподілом у 1964 р. і працювала спочатку заступником головного лікаря з санепідроботи Розважівської райлікарні №2 Іванківського району, а потім лікарем-епідеміологом-паразитологом Іванківської райсанепідстанції.

З 1970 року до 1974 року Тамара Миколаївна працювала епідеміологом, санітарним лікарем з гігієни праці Бориспільської райсанепідстанції Київської області, а потім протягом 14 років інспектором-лікарем епідвідділу Головного санепідуправління МОЗ України. З 1988 року й до останнього часу займала посаду завідувача паразитолгічним відділом та лабораторією Центральної СЕС МОЗ України (нині ДЗ «УЦКМЗ МОЗ»), за винятком 1993-1996 років, коли працювала на посаді заступника головного лікаря з епідеміологічних питань УЦДСЕН МОЗ України.

Та де б вона не працювала, своєю працездатністю, високим почуттям відповідальності за доручену справу, вмінням кваліфіковано і професійно вирішувати проблеми медичної паразитології, завжди мала заслужений авторитет серед співробітників і колег.

Павліковська Т.М. була одним з найбільш кваліфікованих спеціалістів з медичної паразитології в Україні та за її межами. Тамара Миколаївна проводила активну науково-практичну роботу, мала понад 60 друкованих робіт, постійно надавала практичну допомогу органам та установам охорони здоров’я з питань медичної паразитології. Свій багаторічний досвід, глибокі знання, душу, вона віддавала вихованню та підготовці молодих кадрів, допомагала їм розвинути науковий інтерес до цієї спеціальності. Багато фахівців-паразитологів санітарно-епідеміологічної служби країни вважають Т.М. Павліковську своїм вчителем та наставником.

Понад 10 років Т.М. Павліковська обіймала посаду головного позаштатного паразитолога Міністерства охорони здоров’я України, де проявила себе талановитим та енергійним організатором у справі забезпечення благополуччя населення з паразитарних хвороб. Тамара Миколаївна завжди своєчасно і кваліфіковано виконувала завдання керівництва МОЗ співпрацюючи з представниками служби Президента, Уряду, Верховної Ради, Міністерства надзвичайних ситуацій, МінАПК та внесла вагомий особистий внесок у забезпечення стабільної епідемічної ситуації з паразитарних хвороб в Україні.

Майже чверть життя Т.М.Павліковської пройшло у відрядженнях, де вона безпосередньо брала участь у локалізації та ліквідації спалахів інфекційних та паразитарних захворювань, у тому числі особливо небезпечних, у проведенні комплексних планових та позапланових перевірок діяльності санепідзакладів з державного санітарно-епідеміологічного нагляду. Безкомпромісна, уважна до думки інших, небайдужа до людей та їх особистих проблем – такою знають і шанують Тамару Миколаївну усі, кому довелося співпрацювати разом з нею.

За час трудової діяльності Павліковська Т.М неодноразово брала участь в організації та роботі національних і міжнародних нарад, виступала на конференціях і засіданнях науково-медичних товариств різного рівня з доповідями. Уміння спілкуватися, виносити на обговорення актуальні проблеми медичної паразитології і визначати нові наукові і практичні підходи до їх вирішення дозволяло Тамарі Миколаївні залучати до співпраці науковців Київського національного держуніверситету ім. Т. Г. Шевченка, Інституту зоології НАН України ім. І.І. Шмальгаузена, ДП «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського АМН України», Харківської медичної академії післядипломної освіти, Харківського інституту експериментальної ветеринарії НАН України, Інституту медичної паразитології і тропічної медицини ім. Є.І.Марциновського (РФ, Москва), Національного інституту гігієни (Польща, Варшава), «ФБУН РостовНИИ микробиологии и паразитологии Роспотребнадзора» (РФ, Ростов-на-Дону), «ГБОУ ВПО Ростовский государственный медицинский университет Минздрава России» (РФ, Ростов-на-Дону), інших науково-дослідних інститутів.

Значний особистий внесок Т.М. Павліковська внесла у створення національної нормативної бази з питань медичної паразитології та впровадження новітніх розробок в практику.

Т.М.Павліковська понад 40 років була членом Українського наукового товариства паразитологів (УНТП), багато років була членом Президії Товариства. Вона була почесним членом Української Республіканської Спілки паразитологів при НАМН, членом правління Української Спілки епідеміологів, мікробіологів та паразитологів, членом Президії Міжнародної асоціації паразитоценологів, мала ряд нагород, в тому числі ювілейну медаль «100-річчя з дня народження академіка К.І. Скрябіна» за розробку та втілення в практику досягнень медичної паразитології.

Світла пам'ять про чудову людину, неперевершеного лектора, вчителя, наставника, друга, патріота Української школи паразитологів і рідної України, назавжди залишиться в серцях вдячних учнів та всіх, хто мав щастя спілкуватися з Тамарою Миколаївною – чарівною жінкою, талановитою людиною, яка до останнього подиху дарувала нам свої знання, мудрість, повагу і любов.

Колектив паразитологічного відділу

з лабораторією ДЗ «УЦКМЗ МОЗ»


Публікації Т. М. Павліковської (DOC)

 

web-designer

 

Українське наукове товариство паразитологів

Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України