Стартова сторінка Контакти Форум Веб-сервер ІЗАН Укр Eng

 

 

bigmir)net TOP 100

ПРЕС-РЕЛІЗ

Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена
Національної академії наук України — 75 років

7-9 вересня ц. г. Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена Національної академії наук України святкуватиме своє 75 річчя. В програмі святкування — урочистосте засідання, що відбудеться в конференц-залі Київського міського будинку учителя, відкриття меморіальної дошки засновнику і першому директору Інституту, видатному вченому-еволюціоністу — академіку Івану Івановичу Шмальгаузену та наукова конференція.

Інститут зоології — один з найстаріших інститутів Національної академії наук України, створений у 1930 р. на базі Зоологічного музею Всеукраїнської академії наук та ряду інших установ. За роки існування колектив Інституту зробив вагомий внесок у вивчення фауни, філогенії та систематики тваринного світу, розвиток фундаментальних і прикладних засад раціонального використання і охорони ресурсів тваринного світу в умовах зростаючого антропогенного навантаження. Сьогодні – це один з провідних академічних закладів, добре відомий в Україні та за її межами.

З історією Інституту нерозривно пов’язані імена відомих українських учених — І.І.Шмальгаузена, Д.К.Третьякова, М.В. Шарлеманя, Є.В.Зверезомб-Зубовського, В.П.Поспєлова, М.М.Воскобойникова, О.О.Любіщева, О.П.Маркевича, В.Г.Касьяненка, І.Г.Підоплічка, С.М.Гершензона, П.М.Мажуги, М.А.Воїственського, П.О.Свириденка, В.О.Топачевського, М.М.Щербака, В.Г.Доліна та інших, які збагатили науку визначними результатами і чий творчий доробок справедливо вважається національним надбанням української науки. Вони заснували всесвітньо відомі наукові школи, котрі сьогодні розвиваються в багатьох наукових установах України

Серед фундаментальних розробок Інституту — дослідження фауни України і Палеарктики, що втілюються в монографічній серії „Фауна України”, вивчення шляхів і механізмів макро- і мікроеволюції тваринного світу, створення теорії паратенічного паразитизму, вивчення адаптивних можливостей тварин на різних рівнях живого – від популяційного до рівня організму, органу, клітини – в зв’язку з антропогенним і техногенним впливом на оточуюче середовище.

Співробітники Інституту зробили значний внесок у вивчення проблеми масового розповсюдження шкідливих комах та розробку методів їх біологічного контролю, дослідження паразитологічної ситуації і боротьби з паразитозами сільськогосподарських тварин, інвазійними хворобами риб в риборозплідних господарствах. Фахівцями Інституту створено „Червону книгу України”, започатковано кадастр тваринного світу України, формується екологічна мережа територій і об’єктів природно-заповідного фонду. Після аварії на Чорнобильській АЕС співробітники Інституту відразу включилися у дослідження, спрямовані на ліквідацію наслідків цієї найбільшої на Землі техногенної катастрофи.

Великих змін Інститут зазнав протягом останнього десятиріччя. Значно активізувались міжнародні контакти. Сьогодні наші науковці беруть участь у спільних дослідженнях фауни і систематики в багатьох країнах, що дало можливість зібрати науковий матеріал на всіх континентах, а також отримувати доступ до колекцій найвідоміших музеїв Америки, Європи, Азії, Австралії. Помітно підвищився методичний рівень досліджень, з’явилися монографії, видані за кордоном, різко зросла кількість англомовних публікацій у міжнародних журналах, журнал «Вісник зоології» було включено до так званого «Філадельфійського списку», який об’єднує періодичні наукові видання світового рівня. У третє тисячоліття Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України увійшов впевнено, з вагомими здобутками, з міжнародним визнанням. Поряд з тим, науковці Інституту зберігають традиції, закладені в часи заснування Інституту і приділяють значну увагу дослідженню фауни України, питанням захисту природи та збереженню різноманіття життєвих форм, заповідній справі.

На урочистості запрошені провідні науковці з України та інших країн, члени Національної академії наук України, урядовці, представники Київської міської державної адміністрації.

     

Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України, 2004-2009

З питань дизайну та інформації на сайті звертайтеся до адміністратора